E-Fatura Ve E-Arşiv Fatura Sıkça Sorulan Sorular

E-Fatura Nedir?

E-fatura, kağıt fatura ile aynı hukuki geçerliliğe sahip, göndericisinden alıcısına elektronik uygulamalar aracılığıyla saniyeler içerisinde ulaştırılan belge türüdür.


E-Arşiv Fatura Nedir?

GİB’in yayınladığı yeni tebliğ(VUK 509) ile belirlenen standartlara uygun olarak düzenlenen ve muhafaza edilen faturaların elektronik ortama taşınması, o ortamda oluşturulması, muhafaza edilmesi ve elektronik ortamda raporlanmasını kapsar.


Kimler e-Fatura ve e-arşiv Fatura Mükellefidir?

İsteyen her işletme e-fatura ve e-arşiv fatura mükellefi olabilir.


E-fatura ve E-arşiv fatura uygulamasını kullanmadan önce bilmemiz  gereken tanımlar nelerdir?


E-fatura ve E-Arşiv Fatura Kullanım yöntemleri Nelerdir?

Yöntemler hakkında özet anlatımlar.


E-fatura ve E-Arşiv Fatura Uygulaması Nasıl Çalışır?

Eczacı Kartın siz değerli eczacılarımız için geliştirdiği kullanıcı dostu Teb Eczacı Kart Portalı bulunmaktadır. Dilerseniz bu portal ile faturalarınızı hazırlayıp gönderebilirsiniz, Gelen faturalarınızın onay/red cevabını verebilirsiniz.


E-Fatura ve E-Arşiv Fatura Yerine Kağıt Fatura Düzenlenmesinin Hükmü Nedir?

E-Arşiv Fatura(e-Belge) olarak düzenlenme zorunluluğu getirilip belgenin kağıt olarak düzenlenmesini ya da hiç düzenlenmemesi durumunda;
Bu belgeleri düzenleyen ve alan taraflar için her birine, her bir belge için 240 TL’den aşağı olmamak üzere belgede yazılması gereken meblağın %10’u kadar özel usulsüzlük cezası verilir.
Bir yıl içerisinde toplamda 120.000 TL’ye kadar cezai işlem uygulanabilir


e-Fatura ve E-Arşiv Fatura Avantajları Nedir?

Öncelikle, e-fatura çözümü bir bulut teknolojisi yani SaaS bir çözüm. SAAS çözüm; SaaS: Software as a service — hizmet olarak yazılım.
Bu sistemin getirdiği avantajları, ana hatları ile şöyle sıralayabiliriz.


E-faturaya Geçtiğimizde Muhasebecimizle Çalışmamızda değişiklik olacak mı?

e-faturaya geçişle beraber, teknolojinin getirmiş olduğu kolaylık sayesinde, Muhasebeciniz veri girişi için zaman harcamak zorunda kalmayacak, verileriniz otomatik olarak sisteme işlenmiş olacak. Mesaisinin büyük oranda veri girişine harcayan muhasebeciniz ciddi anlamda vakit kazanacak.